Archive for the ‘Uncategorized’ Category

Παίζουν και οι μαμάδες μπάλα;

07.09.2016
18:37

Τι είναι όμως το FemaleProject;

Είναι ένα φιλόδοξο εγχείρημα που σκοπό έχει:

Να παρακινήσει τις γυναίκες / μαμάδες να ασχοληθούν με το ποδόσφαιρο, χωρίς αυτές να είναι επαγγελματίες ή καν ερασιτέχνες παίχτριες ή ακόμα και να μην έχουν ποτέ τους παίξει ποδόσφαιρο.

Να παρακινήσει τις σχολές / ακαδημίες ποδοσφαίρου στην Ελλάδα να δημιουργήσουν ομάδες από τις μαμάδες των μικρών ποδοσφαιριστών τους

Να φέρει σε επαφή όλες αυτές τις ομάδες, να γνωριστούν και να μοιραστούν την χαρά των παιδιών τους, κάνοντας την δική τους χαρά, μέσα από το παιχνίδι τους
περισσότερα στο femaleproject.gr

Πρώτη γυναίκα σημαιοφόρος της Ελλάδας σε Ολυμπιακούς Αγώνες

05.07.2016
17:26

Η Σοφία Μπεκατώρου θα είναι η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που γίνεται σημαιοφόρος της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Περισσότερα στο contra.gr

Οι Έλληνες Σημαιοφόροι:

1908 Λονδίνο: Νικόλαος Γεωργαντάς Στίβος

1912 Στοκχόλμη: Κωνσταντίνος Τσικλητήρας Στίβος

1920 Αμβέρσα: Βασίλης Ζαρκάδης Ξιφασκία

1924 Παρίσι: Χρήστος Βρεττός Στίβος

1928 Άμστερνταμ: Αντώνης Καρυοφύλλης Στίβος

1932 Λος Άντζελες: Χρήστος Μάντικας Στίβος

1936 Βερολίνο: Ιωάννης Σκιαδάς Στίβος

1948 Λονδίνο: Γιώργος Καλαμποκίδης Ιστιοπλοΐα

1952 Ελσίνκι: Νίκος Σύλλας Στίβος

1956 Μελβούρνη: Γιώργος Ρουμπάνης Στίβος

1960 Ρώμη: Διάδοχος Κωνσταντίνος Ιστιοπλοΐα

1964 Τόκιο: Γιώργος Μαρσέλλος Στίβος

1968 Μεξικό: Χρήστος Παπανικολάου Στίβος

1972 Μόναχο: Χρήστος Παπανικολάου Στίβος

1976 Μόντρεαλ: Βασίλης Παπαγεωργόπουλος Στίβος

1980 Μόσχα: Ηλίας Χατζηπαυλής Ιστιοπλοΐα

1984 Λος Άντζελες: Στέλιος Μυγιάκης Πάλη

1988 Σεούλ: Μπάμπης Χολίδης Πάλη

1992 Βαρκελώνη: Λάμπρος Παπακώστας Στίβος

1996 Ατλάντα: Πύρρος Δήμας Άρση βαρών

2000 Σίδνεϊ: Νίκος Κακλαμανάκης Ιστιοπλοΐα

2004 Αθήνα: Πύρρος Δήμας Άρση βαρών

2008 Πεκίνο: Ηλίας Ηλιάδης Τζούντο

2012 Λονδίνο: Αλέξανδρος Νικολαΐδης Τάεκβοντο

Κύπελλο Γυναικών: ΠΑΟΚ – Αμαζόνες Δράμας στον τελικό

22.05.2016
13:47

Ο ΠΑΟΚ και οι Αμαζόνες Δράμας είναι το ζυεγάρι του τελικού στο final-4 του Κυπέλλου Γυναικών, ο οποίος θα διεξαχθεί στις αθλητικές εγκαταστάσεις της ΕΠΣ Εύβοιας την Κυριακή 22-5-2016 στις 6 το απόγευμα.

Στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο γήπεδο της ΕΠΣ Εύβοιας στη Χαλκίδα, οι Αμαζόνες Δράμας κέρδισαν 5-0 τον Εργοτέλη και πήραν εύκολα το εισιτήριο για τον τελικό.

Στο 5′ η Κοκοβιάδου άνοιξε το σκορ και το 2-0 έγινε από την Μήτκου στο 35’. Πριν τελειώσει το ημίχρονο (43’) έγινε το 3-0 από την Φωτιάδου. Στην επανάληψη σημειώθηκαν δυο γκολ από την Παπαδοπούλου (50’) και την Μήτκου με πέναλτι στο 73’ (αρχικά απέκρουσε η Αποστολάκη αλλά με δεύτερη προσπάθεια η Μήτκου πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ).

Διαιτητές: Φιλιππάκου (δωδεκανήσου), Κώνστας, Κορακιανίτης (Βοιωτίας)

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: Κισσούδη-Κολαϊτζή, Καραπέτσα (62′ Γιαμαλή), Γρηγορίου, Μπιρτοΐου (60′ Μαλισιώρα), Κεραμιδά, Ζήγρα, Κοτσάκη, Φωτιάδου, Μήτκου, Παπαδοπούλου, Κοκοβιάδου (75′ Σωμάδη).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αποστολάκη, Ζέρβα, Τσώνη, Κέκερη, Αντωνακάκη (70′ Καμαρίτη), Ξέρα, Σταγάκη (50′ Ξυλούρη), Σημαιάκη, Δρακωνάκη, Παχάκη (46′ Τριβιζάκη), Τσαγκαράκη.

Στον δεύτερο ημιτελικό ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό άνευ αγώνος (3-0) αφού ο ΑΟ Χανίων δεν κατέβηκε ν’ αγωνιστεί.

πηγή: ΕΠΟ

Η πρώτη γυναίκα Αντιστράτηγος στην Ελλάδα

17.02.2016
09:01

Ααπό το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ του ΑΡΧΗΓΕΙΟΥ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ανακοινώθηκαν τα παρακάτω:

Την 17 Φεβρουαρίου 2016 κρίθηκαν οι Υποστράτηγοι της Ελληνικής Αστυνομίας υυπό την Προεδρία του Αρχηγού Ελληνικής Αστυνομίας Αντιστρατήγου Κωνσταντίνου Τσουβάλα και τη συμμετοχή των δύο (2) Αντιστρατήγων του Στρατού Ξηράς, συνεδρίασε το Ανώτατο Συμβούλιο Κρίσεων και έκρινε τους (22) Υποστρατήγους της Ελληνικής Αστυνομίας (-20- Γενικών Καθηκόντων, -1- Ειδικών Καθηκόντων – Υγειονομικό και -1- Ειδικών Καθηκόντων Εγκληματολογικών Εργαστηρίων).

Ειδικότερα:

Έκρινε προακτέους στο βαθμό του Αντιστρατήγου, για κάλυψη κενών οργανικών θέσεων του βαθμού αυτού, τους κατωτέρω Υποστράτηγους:

1. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ Ιωάννη

2. ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟ Αριστείδη

3. ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΗ Μιχαήλ

4. ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ Ζαχαρούλα

Ζαχαρούλα Τσιριγώτη

Η κ. Ζαχαρούλα Τσιριγώτη, είχε γίνει ιδαιτέρως γνωστή καθώς ξεχώρισε για το έργο της σε μεταναστευτικά θέματα.

Α΄Εθνική 5η Αγωνιστική

16.11.2015
17:12

Χωρίς εκπλήξεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα
Μεγάλη νίκη του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης όπου επικράτησε εύκολα 1-7 του Άρη ο οποίος ωστόσο με τη Στανόγιεβιτς στο πάγκο και με την υπόσχεση του υπεύθυνου του τμήματος Βαγγέλη Βουτσά για ενίσχυση την επόμενη μεταγραφική περίοδο δικαιούται να ελπίζει σε ένα καλύτερο αύριο.
Σημαντική νίκη για τον Ν. Εργοτέλη μέσα στη Γλυφάδα με 0-2.
Με 3-0 επικράτησαν και τα Τρίκαλα 2011 του αδύναμου Σεπολιακού.
Στα Χανιά η ομόνυμη ομάδα κέρδισε 3-1 τον Ατρόμητο.
Μεγάλη νίκη για τις Ελπίδες Καρδίτσας στη Δράμα όπου έχοντας τη Κόγγουλη για άλλη μία φορά σε δαιμονιώδη φόρμα επικράτησαν των Αμαζόνων 1-3.

Γ΄Εθνική 2015-16 Η κλήρωση

05.11.2015
20:57

Διενεργήθηκε την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση για τους αγώνες του πρωταθλήματος Γ΄ κατηγορίας Γυναικών, περιόδου 2015-2016. Λίγες ημέρες πριν ο Φιληριακός Φλώρινας αποχώρησε για οικονομικούς λόγους.
Πρώτη σέντρα στις 22 Νοεμβρίου 2015. Στις 28 Φεβρουαρίου τελειώνει το πρωτάθλημα για 1ο και 8ο όμιλο ενώ για τους υπόλοιπους στις 17 Απριλίου.
Το αγωνιστικό πρόγραμμα που προέκυψε είναι το ακόλουθο:
1ος όμιλος
1η αγωνιστική
Πανσερραϊκή -Πλατανιάς 2015
Καβάλα 86-Θράκης ΑΟ
2η αγωνιστική
Πλατανιάς 2015-Καβάλα 86
Θράκης ΑΟ-Πανσερραϊκή
3η αγωνιστική
Καβάλα 86-Πανσερραϊκή
Πλατανιάς 2015-Θράκης ΑΟ
4η αγωνιστική
Πλατανιάς 2015-Πανσερραϊκή
Θράκης ΑΟ-Καβάλα 86
5η αγωνιστική
Καβάλα 86-Πλατανιάς 2015
Πανσερραϊκή -Θράκης ΑΟ
6η αγωνιστική
Πανσερραϊκή -Καβάλα 86
Θράκης ΑΟ-Πλατανιάς 2015
2ος όμιλος
1η αγωνιστική
Άρτας ΑΟ-Αμαζόνες Θεσπρωτίας
Προοδευτική Περάματος-ΠΑΟΚ Κοζάνης
2η αγωνιστική
Αμαζόνες Θεσπρωτίας-Προοδευτική Περάματος
ΠΑΟΚ Κοζάνης-Κέρκυρα 1996
3η αγωνιστική
Προοδευτική Περάματος-Άρτας ΑΟ
Κέρκυρα 1996-Αμαζόνες Θεσπρωτίας
4η αγωνιστική
Άρτας ΑΟ-Κέρκυρα 1996
Αμαζόνες Θεσπρωτίας-ΠΑΟΚ Κοζάνης
5η αγωνιστική
ΠΑΟΚ Κοζάνης-Άρτας ΑΟ
Κέρκυρα 1996-Προοδευτική Περάματος
6η αγωνιστική
Αμαζόνες Θεσπρωτίας-Άρτας ΑΟ
ΠΑΟΚ Κοζάνης-Προοδευτική Περάματος
7η αγωνιστική
Προοδευτική Περάματος-Αμαζόνες Θεσπρωτίας
Κέρκυρα 1996-ΠΑΟΚ Κοζάνης
8η αγωνιστική
Άρτας ΑΟ-Προοδευτική Περάματος
Αμαζόνες Θεσπρωτίας-Κέρκυρα 1996
9η αγωνιστική
Κέρκυρα 1996-Άρτας ΑΟ
ΠΑΟΚ Κοζάνης-Αμαζόνες Θεσπρωτίας
10η αγωνιστική
Άρτας ΑΟ-ΠΑΟΚ Κοζάνης
Προοδευτική Περάματος-Κέρκυρα 1996
3ος όμιλος
1η αγωνιστική
Πιερίδες Μούσες-Αμαζόνες Καλυβίων
Ολυμπιώτισσες-Μετέωρα
2η αγωνιστική
Αμαζόνες Καλυβίων-Ολυμπιώτισσες
Μετέωρα-Νεφέλες
3η αγωνιστική
Ολυμπιώτισσες-Πιερίδες Μούσες
Νεφέλες-Αμαζόνες Καλυβίων
4η αγωνιστική
Πιερίδες Μούσες-Νεφέλες
Αμαζόνες Καλυβίων-Μετέωρα
5η αγωνιστική
Μετέωρα-Πιερίδες Μούσες
Νεφέλες-Ολυμπιώτισσες
6η αγωνιστική
Αμαζόνες Καλυβίων-Πιερίδες Μούσες
Μετέωρα-Ολυμπιώτισσες
7η αγωνιστική
Ολυμπιώτισσες-Αμαζόνες Καλυβίων
Νεφέλες-Μετέωρα
8η αγωνιστική
Πιερίδες Μούσες-Ολυμπιώτισσες
Αμαζόνες Καλυβίων-Νεφέλες
9η αγωνιστική
Νεφέλες-Πιερίδες Μούσες
Μετέωρα-Αμαζόνες Καλυβίων
10η αγωνιστική
Πιερίδες Μούσες-Μετέωρα
Ολυμπιώτισσες-Νεφέλες
4ος όμιλος
1η αγωνιστική
Απολλωνίδες Ερέτριας-Δόξα Πηγαδακίων
Αμαζόνες Κορινθίας-Άρης Κορίνθου
Ατρόμητος Ζαρουχλέικων-Ωρεών ΑΟ
2η αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων-Αμαζόνες Κορινθίας
Ωρεών ΑΟ-Απολλωνίδες Ερέτριας
Άρης Κορίνθου-Ατρόμητος Ζαρουχλέικων
3η αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων-Ωρεών ΑΟ
Άρης Κορίνθου-Απολλωνίδες Ερέτριας
Αμαζόνες Κορινθίας-Ατρόμητος Ζαρουχλέικων
4η αγωνιστική
Ωρεών ΑΟ-Άρης Κορίνθου
Απολλωνίδες Ερέτριας-Αμαζόνες Κορινθίας
Ατρόμητος Ζαρουχλέικων-Δόξα Πηγαδακίων
5η αγωνιστική
Άρης Κορίνθου-Δόξα Πηγαδακίων
Αμαζόνες Κορινθίας-Ωρεών ΑΟ
Ατρόμητος Ζαρουχλέικων-Απολλωνίδες Ερέτριας
6η αγωνιστική
Δόξα Πηγαδακίων-Απολλωνίδες Ερέτριας
Άρης Κορίνθου-Αμαζόνες Κορινθίας
Ωρεών ΑΟ-Ατρόμητος Ζαρουχλέικων
7η αγωνιστική
Αμαζόνες Κορινθίας-Δόξα Πηγαδακίων
Απολλωνίδες Ερέτριας-Ωρεών ΑΟ
Ατρόμητος Ζαρουχλέικων-Άρης Κορίνθου
8η αγωνιστική
Ωρεών ΑΟ-Δόξα Πηγαδακίων
Απολλωνίδες Ερέτριας-Άρης Κορίνθου
Ατρόμητος Ζαρουχλέικων-Αμαζόνες Κορινθίας
9η αγωνιστική
Άρης Κορίνθου-Ωρεών ΑΟ
Αμαζόνες Κορινθίας-Απολλωνίδες Ερέτριας
Δόξα Πηγαδακίων-Ατρόμητος Ζαρουχλέικων
5ος όμιλος
1η αγωνιστική
Φείδων Άργους-Ολυμπιακός Λεωνιδίου
Αργοναύτης Νέας Κίου-Ολυμπιακός Άργους
2η αγωνιστική
Ολυμπιακός Λεωνιδίου-Αργοναύτης Νέας Κίου
Ολυμπιακός Άργους-Καρυάτιδες Σπάρτης
3η αγωνιστική
Αργοναύτης Νέας Κίου-Φείδων Άργους
Καρυάτιδες Σπάρτης-Ολυμπιακός Λεωνιδίου
4η αγωνιστική
Φείδων Άργους-Καρυάτιδες Σπάρτης
Ολυμπιακός Λεωνιδίου-Ολυμπιακός Άργους
5η αγωνιστική
Ολυμπιακός Άργους-Φείδων Άργους
Καρυάτιδες Σπάρτης-Αργοναύτης Νέας Κίου
6η αγωνιστική
Ολυμπιακός Λεωνιδίου-Φείδων Άργους
Ολυμπιακός Άργους-Αργοναύτης Νέας Κίου
7η αγωνιστική
Αργοναύτης Νέας Κίου-Ολυμπιακός Λεωνιδίου
Καρυάτιδες Σπάρτης-Ολυμπιακός Άργους
8η αγωνιστική
Φείδων Άργους-Αργοναύτης Νέας Κίου
Ολυμπιακός Λεωνιδίου-Καρυάτιδες Σπάρτης
9η αγωνιστική
Καρυάτιδες Σπάρτης-Φείδων Άργους
Ολυμπιακός Άργους-Ολυμπιακός Λεωνιδίου
10η αγωνιστική
Φείδων Άργους-Ολυμπιακός Άργους
Αργοναύτης Νέας Κίου-Καρυάτιδες Σπάρτης
6ος όμιλος
1η αγωνιστική
Διαγόρας Ικαρίας-Ακράτητος Άνω Λιοσίων
Πήγασος Θριασίου 2012-Νηριήδες Φθίας
2η αγωνιστική
Ακράτητος Άνω Λιοσίων-Πήγασος Θριασίου 2012
Νηριήδες Φθίας-ΑΕ Ζωγράφου
3η αγωνιστική
Πήγασος Θριασίου 2012-Διαγόρας Ικαρίας
ΑΕ Ζωγράφου-Ακράτητος Άνω Λιοσίων
4η αγωνιστική
Διαγόρας Ικαρίας-ΑΕ Ζωγράφου
Ακράτητος Άνω Λιοσίων-Νηριήδες Φθίας
5η αγωνιστική
Νηριήδες Φθίας-Διαγόρας Ικαρίας
ΑΕ Ζωγράφου-Πήγασος Θριασίου 2012
6η αγωνιστική
Ακράτητος Άνω Λιοσίων-Διαγόρας Ικαρίας
Νηριήδες Φθίας-Πήγασος Θριασίου 2012
7η αγωνιστική
Πήγασος Θριασίου 2012-Ακράτητος Άνω Λιοσίων
ΑΕ Ζωγράφου-Νηριήδες Φθίας
8η αγωνιστική
Διαγόρας Ικαρίας-Πήγασος Θριασίου 2012
Ακράτητος Άνω Λιοσίων-ΑΕ Ζωγράφου
9η αγωνιστική
ΑΕ Ζωγράφου-Διαγόρας Ικαρίας
Νηριήδες Φθίας-Ακράτητος Άνω Λιοσίων
10η αγωνιστική
Διαγόρας Ικαρίας-Νηριήδες Φθίας
Πήγασος Θριασίου 2012-ΑΕ Ζωγράφου
7ος όμιλος
1η αγωνιστική
Εργοτέλης ΓΣ-Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
Αρίων Σητείας-Ιεράπετρας ΑΣ
Νεάπολη Λασιθίου-ΟΦΗ
2η αγωνιστική
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-Αρίων Σητείας
ΟΦΗ-Εργοτέλης ΓΣ
Ιεράπετρας ΑΣ-Νεάπολη Λασιθίου
3η αγωνιστική
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-ΟΦΗ
Ιεράπετρας ΑΣ-Εργοτέλης ΓΣ
Αρίων Σητείας-Νεάπολη Λασιθίου
4η αγωνιστική
ΟΦΗ-Ιεράπετρας ΑΣ
Εργοτέλης ΓΣ-Αρίων Σητείας
Νεάπολη Λασιθίου-Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
5η αγωνιστική
Ιεράπετρας ΑΣ-Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
Αρίων Σητείας-ΟΦΗ
Νεάπολη Λασιθίου-Εργοτέλης ΓΣ
6η αγωνιστική
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-Εργοτέλης ΓΣ
Ιεράπετρας ΑΣ-Αρίων Σητείας
ΟΦΗ-Νεάπολη Λασιθίου
7η αγωνιστική
Αρίων Σητείας-Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
Εργοτέλης ΓΣ-ΟΦΗ
Νεάπολη Λασιθίου-Ιεράπετρας ΑΣ
8η αγωνιστική
ΟΦΗ-Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
Εργοτέλης ΓΣ-Ιεράπετρας ΑΣ
Νεάπολη Λασιθίου-Αρίων Σητείας
9η αγωνιστική
Ιεράπετρας ΑΣ-ΟΦΗ
Αρίων Σητείας-Εργοτέλης ΓΣ
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-Νεάπολη Λασιθίου
10η αγωνιστική
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου-Ιεράπετρας ΑΣ
ΟΦΗ-Αρίων Σητείας
Εργοτέλης ΓΣ-Νεάπολη Λασιθίου
8ος όμιλος
1η αγωνιστική
Τριαντών Ιάλυσου-Ποσειδών Πηγαδίων
Σταυρός Καλυθίων-Κωακός Φιλίνος
2η αγωνιστική
Ποσειδών Πηγαδίων-Σταυρός Καλυθίων
Κωακός Φιλίνος-Τριαντών Ιάλυσου
3η αγωνιστική
Σταυρός Καλυθίων-Τριαντών Ιάλυσου
Ποσειδών Πηγαδίων-Κωακός Φιλίνος
4η αγωνιστική
Ποσειδών Πηγαδίων-Τριαντών Ιάλυσου
Κωακός Φιλίνος-Σταυρός Καλυθίων
5η αγωνιστική
Σταυρός Καλυθίων-Ποσειδών Πηγαδίων
Τριαντών Ιάλυσου-Κωακός Φιλίνος
6η αγωνιστική
Τριαντών Ιάλυσου-Σταυρός Καλυθίων
Κωακός Φιλίνος-Ποσειδών Πηγαδίων

« Older Entries Newer Entries »