Κυπελλούχος και νταμπλούχος ο ΠΑΟΚ για το 2016!

22.05.2016
19:07

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-0 των Αμαζόνων Δράμας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών και κατέκτησε το τρόπαιο φτάνοντας στο νταμπλ για άλλη μια χρονιά!

Οι «ασπρόμαυρες» επικράτησαν με 2-0 των Αμαζόνων Δράμας στον τελικό που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο της Χαλκίδας και στέφθηκαν Κυπελλούχες για 5η φορά, όσες δηλαδή έχει διεξαχθεί ο θεσμός του κυπέλλου.

Ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 13’ με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ της Ντιμιτρίγεβιτς έπειτα από πάσα της Παντελιάδου. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 28’ με τη Γεωργίου αλλά η τερματοφύλακας των Αμαζόνων είπε «όχι», με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να έχει πάλι δυο καλά σουτ με την Παντελιάδου και την Ντιμιτρίγεβιτς.

Τελικά, το δεύτερο γκολ ήρθε για τις «ασπρόμαυρες» στο 86’ με την Μάρκου να «κλειδώνει» τη νίκη και τον ΠΑΟΚ να κατακτά το 5ο του Κύπελλο, κάνοντας το νταμπλ και δείχνοντας για άλλη μια χρονιά ότι δεν έχει αντίπαλο στο γυναικείο ποδόσφαιρο.

ΠΑΟΚ: Πελετίδου, Δημητρίου, Πελεκούδα, Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Γεωργίου, Μάρκου (91’ Γιάννου Ε.), Κακαμπούκη, Παντελιάδου ( 93’ Σακελλάρη), Ντιμιτρίγεβιτς, Μπράμε ( 78’ Γιάννου Δ.).